Click here to download the KT Toast List

Click here to download the KT Malta Toast List

KNIGHTS TEMPLAR KNIGHTS MALTA
Ranks Officers 2020 Ranks Officers 2020
Sub Prior E.Kt.  Allan Seager P.Gt. Her.    
Prelate  E.Kt. Claud Squire  P.Gt.Chamb. Prelate E.Kt. Claud Squire
 Chancellor E.Kt. Michael S.J. French  P.Gt. A.de C.    
1st Constable E.Kt. Rodney R. Nott Captain General E.Kt. Rodney R. Nott
 2nd Constable E.Kt. Ronald F. Bartlett Lieutenant General E.Kt. Ronald F. Bartlett
Treasurer V.E.Kt. Anthony R. Moyle  P.Gt. Registrar            Treasurer V.E.Kt. Anthony R. Moyle  P.Gt. Registrar
Registrar E.Kt. Alan R. Cockman P.Gt. A.de C. 1st Lieutenant E.Kt. Alan R. Cockman P.Gt. A.de C.
Vice-Chancellor E.Kt. Terry Sloan P.Dep.Gt. Swd.B.           Chancellor E.Kt. Terry Sloan P.Gt. Swd.B.
Marshal E.Kt. Alan P. McArthur P.Gt. St.B.(VB) Mareschal E.Kt. Alan P. McArthur P.Gt. St.B.(VB)
Deputy Marshal E.Kt. Leslie F.J. Dacombe P.Gt. A.de C. Deputy Mareschal E.Kt. Leslie F.J. Dacombe P.Gt. A.de C.
Almoner E.Kt. Anthony F. Jeffery Hospitaller E.Kt. Anthony F. Jeffery
Herald E.Kt. Gordon W. Long 2nd Lieutenant E.Kt. Gordon W. Long
Standard Bearer (B) E.Kt. David J. Purnell Admiral E.Kt. David J. Purnell
Standard Bearer (VB) E.Kt. Anthony J. Philp Conservator E.Kt. Anthony J. Philp
Priorís Banner Bearer E.Kt. Richard W. Mably Banner Bearer E.Kt. Richard W. Mably
Sword Bearer E.Kt. Derrick P. Gibson Sword Bearer E.Kt. Derrick P. Gibson
Aide-de-Camp 1 E.Kt. Craig A. Cox Baillie E.Kt. Craig A. Cox
Aide-de-Camp 2 E.Kt. Peter A. Lucas Turcopolier E.Kt. Peter .A. Lucas
Warden of Regalia E.Kt. Edwin F.J. Purkis P.Gt. Herald    
Chamberlain E.Kt. R.W. Gibbons    
Captain of Guards E.Kt. Keith D. Johnson Captain of Outposts E.Kt. Keith D. Johnson
Organist E.Kt. Clifford D. Earp P.Gt. W.of R.    
Guard E.Kt. Mervyn D. Symes Guard E.Kt. Mervyn D. Symes
       
Promotions      
P.Prov.Registrar E.Kt. Andrew Yelland    
P.Prov. Sword Bearer E.Kt. Mervyn Symes    
       
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Richard Selby    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Mike Daniels    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Derek Mills    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Rob Rew    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Nick Martin    

 

                                         Body Guard

Commander of Bodyguard E.Kt. Paul Ackland P.Gt. W.of R.
Dep. Commander of Bodyguard E.Kt. Christopher Thomas
Registrar of Bodyguard E.Kt. Thomas F. Pearman P.Pr.2nd Constable
   
Kt. Nigel M. Ashton Kt. Adrian Garrity Kt. Norman F. Percy
Kt. Barrie Bannister-Evans Kt. David J. Guest Kt. Christopher J. Potter
Kt. Stephen A. Benford Kt. Paul J. Holden Kt. Mark J. Rodd
Kt. Steven Brighton Kt. Robert D. Williams Kt. Nigel M. Buxton
Kt. Mark A. Lewis Kt. Richard Neil Williams Kt. Dean J. Crossman
Kt. Simon C. Metters Kt. Glen Weaver Kt. Jamie Dawson
Kt. Keith Rigby Kt. William Phillip Kt. Pete Sobye
Kt. Clayton Lonie Jr. Kt. Cristopher Semmens